טלפון 04-3731411

כיול טמפרטורה

כיול טמפרטורה

רקע

SE Pharma Services מבצעת כיול בתווך (-196) עד 400 מע"צ.

הכיול מתבצע אל מול מד אב (תקן) בתווך טמפרטורה מבוקרת ומוגדרת מראש, זאת על מנת לאשר או לשלול את עמידתו בדרישות התקן או דרישות הלקוח.

צוות מקצועי מבצע את הכיול בתוך המעבדה או באתר הלקוח.

מהו כיול טמפרטורה?

מכייל טמפרטורה (temperature calibrator) הוא בדרך כלל מוצר הכולל מקור חום (ו/או קירור) שניתן לשלוט בטמפרטורה הרצויה. אתה מכניס את חיישן הטמפרטורה שנדרש לעבור כיול יחד עם חיישן ייחוס מדויק (בעל עקיבות) לתוך מקור החום ומשווה את הקריאות בין שני החיישנים בטמפרטורות שונות. בלינק הזה ניתן לקרואה בפירוט יתר על הכיולים ופרמטרים שונים שצריך לקחת בחשבון.

למרבה הצער, אין תקן בינלאומי שיציין מהו כיול טמפרטורה. לכן, אנו רואים את המילה "כייל טמפרטורה" בשימוש בהקשרים שונים.

מכייל טמפרטורה יכול להיות גם מכשירים חשמליים שיכולים למדוד ו/או לדמות אותות של חיישני טמפרטורה, שאינם מכילים כל מקור חום. אותות חיישנים אלה הם בדרך כלל התנגדות (לחיישני RTD) או מתח (עבור צמדים תרמיים). מכייל הטמפרטורה מכיר את נוסחאות החיישן כך שהוא יכול להמיר ולהציג את האותות הללו ביחידת הטמפרטורה לשימוש נוח.

במקרים מסוימים, אפילו מכשירים פשוטים יחסית, כגון מחווני טמפרטורה, עשויים להיקרא מכיילי טמפרטורה.

 

מה ההבדל בין בלוק יבש לאמבט טמפרטורה?

בלוק יבש

בלוק יבש בטמפרטורה הוא מוצר שיכול לחמם ו/או לקרר בלוק מתכת שבו נקדחו חורים מתאימים להכנסת חיישני טמפרטורה. החורים צריכים להיות בהתאמה הדוקה כדי להבטיח העברת טמפרטורה נכונה. אם החור גדול מדי האוויר בין הבלוק לחיישן יכול לגרום לשגיאת מדידה. החורים בבלוק "יבשים", כך שאין נוזל בתוך החורים. 

היתרונות של בלוק יבש: הם בדרך כלל ניידים (קטנים וקלים), מהירים לשימוש ולא דורשים נוזל.

אמבט יבש
בלוק יבש

אמבט טמפרטורה

אמבט טמפרטורה הוא מקור חום שיש בתוכו נוזל (מים, שמן, אתנול). הנוזל מחומם/מקרר לטמפרטורה הרצויה וניתן להכניס את החיישנים לתוך הנוזל. לפני טבילה יש לערבב את הנוזל לקבלת ההומוגניות הטובה ביותר.

כיול טמפרטורה באמבט נוזלי נחשב למדויק היות והאמבט יודע להגיע לטמפרטורה רצויה ולהחזיק אותה לאורך זמן. היתרונות של אמבטיה הוא שניתן להכניס לתוכה צורות שונות של חיישנים, כמה בו זמנית. היות ומים נחשבים למוליך טמפרטורה מצוין- השוואה בין הכייל לרגש נבדק נחשב כבדיקה בתנאים זהים.

החסרונות של האמבט הם: בדרך כלל גודל ומשקל (גדול וכבד), הטמפרטורה משתנה לאט (זה משפיע על זמן הכיול בנקודות שונות) וזה עשוי להיות מסורבל לעבוד עם סוגי נוזלים שונים.

אמבט טמפרטורה
אמבט טמפרטורה

כיצד לכייל חיישן/רגש טמפרטורה?

חיישני טמפרטורה הם מכשירים המשמשים למדידת טמפרטורה. בדרך כלל יש להם תפוקה חשמלית פרופורציונלית לטמפרטורה שהם מודדים.

כדי לכייל חיישן טמפרטורה, תצטרך לטבול אותו בטמפרטורה ידועה מדויקת ולהשוות את אות המוצא לאות המוצא הנומינלי. לא ניתן לדמות טמפרטורה, לכן יש ליצור אותה עם מקור חום/קור, במיוחד כשמדובר בכיול טמפרטורה במספר נקודות.

אז, כיול זה כולל השוואה מתועדת של פלט החיישן לטמפרטורה המדויקת.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

כיצד לכייל משדר טמפרטורה?

משדר טמפרטורה הוא מכשיר שמודד טמפרטורה בעזרת החיישן ומוציא אות פרופורציונלי לטמפרטורת הקלט. 

כדי לכייל משדר טמפרטורה ניתן לדמות את אות חיישן הטמפרטורה כקלט למשדר ובמקביל למדוד את אות המוצא (פלט) שהמשדר יוצר. לאחר מכן ניתן להשוות את אותות הקלט והפלט ולאמת שמשדר פועל בצורה מדויקת.

סוגי הציוד המצריך כיול טמפרטורה:

  • אוגרי טמפרטורה, מדי טמפרטורה, רגשי טמפרטורה
  • תאי הקפאה, מקפיאים, מקררים
  • אינקובטורים, תאי יציבות
  • תנורים
  • אוטוקלבים ומעקרים מחוממים
  • ליופילייזרים
  • אמבטים מבוקרי טמפרטורה
  • מכליי חנקן נוזלי
  • מכשירי PCR, פלטות חימום מבחנות ועוד

אופן הכיול טמפרטורה

SE pharma services עושה שימוש בסטנדרטים המדויקים ביותר, ברמה התואמת את רמתן של מעבדות לאומיות בעולם. הכיול מתבצע בשיטות שונות בהתאם לסוג המכשיר ולסטנדרט. נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

סטנדרטים והנחיות רלוונטיות לכיול טמפרטורה

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה