טלפון 04-3731411

כיול קליבר או זחון (Caliber Calibration)

כיול קליבר או זחון (Caliber Calibration)

במהלך השימוש בזחון – הוא עלול להישחק בקלות. גם אם קליבר אינו בשימוש, גורמים אחרים כגון טמפרטורה, לחות, ניקיון ותנאים סביבתיים אחרים יכולים להשפיע על דיוק המדידה של הקריאה שלו. כיול קליבר יאפשר לשמור על דיוק המכשיר, וכיול תקופתי יאפשר לעקוב אחרי פרמטרים הקריטיים.

חברות תעשייתיות עשויות לבצע כיול פנימי של הקליברים או לשלוח אותם למעבדה חיצונית המוסמכת לפי התקן ISO 17025. אך לא משנה איפה נעשה הכיול, הכיול חייב להיות ניתן לעקיבות ולאיתור בשרשרת העקיבות המטרולוגית.

מה זה קליבר או זחון

קליבר – המוכר גם בשם העברי מד זחיח או זחון, זהו כלי מדידה שמודד את המרחק בין שני צדדים מנוגדים של עצם. קליברים או זחונים מיועדים למדידת עובי וקטרים פנימיים או חיצוניים שאינם נגישים לקנה מידה. כלי זה נמצא בשימוש במשך אלפי שנים, החל ברומא העתיקה ובסין. קליברים משמשים בסוגים רבים של דיסציפלינות, כולל רפואה, מדע, הנדסת מכונות, עיבוד עץ, עיבוד מתכת ועוד.

סוגי קליברים או זחונים

ישנם מספר סוגים של זחונים. חלקם פנימיים חלקם חיצונים בלבד. אך היום בתעשייה משתמשים בקליברים משולבים, ומתחלקים ל-3 סוגים עיקרים: קליבר חוגן, קליבר וורניר, וקליבר דיגיטלי. לרוב, הם מבצעים את אותם פונקציות. ההבדל העיקרי הוא התצוגה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

קליבר וורניר

את השם וורניר הזחון ירש מסקלת ורניר, הקרוי על שמו של פייר ורנייה. סולם וורניר זהו כלי עזר חזותי לביצוע קריאת מדידה מדויקת בין שני סימונים בקנה מידה ליניארי על ידי שימוש באינטרפולציה מכנית, ובכך להגדיל את הרזולוציה ולהפחית את האי וודאות במדידה ולהפחית את הטעות אומדן האנושי. זה עשוי להימצא על סוגים רבים של מכשירים המודדים כמויות ליניאריות או זוויתיות.

בוא נבין את הרכיבים של זחון וורנייה המוצג בתמונה

זחון ורנייה- caliper vernier
 1. הלסתות הגדולות: משמשות למדידות קוטר חיצוני של חלק (כמו גליל חלול) או רוחב שלו (כמו מוט).
 2. הלסתות הקטנות: משמשות למדידןת קוטר פנימי של חלק (כמו גליל חלול או צינור).
 3. מד עומק: משמש למדידת עומקים של חפץ (כמו כוס קטנה) או חור.
 4. סרגל ראשי (מטרי): מסומן כל מילימטר ועוזר למדוד אורך נכון מ- 1 מ"מ.
 5. סרגל ראשי (אימפריאלי): מסומן באינצ'ים ושברים.
 6. סרגל Vernier (מטרי) נותן מדידות אינטרפולציות ל-0.1 מ"מ או טוב יותר.
 7. סרגל Vernier (אימפריאלי) נותן מדידות ביחידות אינץ'.
 8. מחזיק: משמש לחסימת חלק נע כדי לאפשר העברה קלה של מדידה.

הסרטון הבא מציג את השימוש בסולם ורנייה בזחון וורניר:

קליבר חוגן

קליבר חוגן-Dial Caliber

במקום להשתמש במנגנון ורניר, שדורש קצת תרגול כדי להשתמש בו, קליבר חוגן קורא את השבר האחרון של מילימטר או אינץ' על גבי החוגה.

במכשיר זה, מתלה קטן ומדויק מניע מחוג על חוגה עגולה, המאפשר קריאה ישירה ללא צורך בקריאת סולם וורניר. בדרך כלל, המחוג מסתובב פעם אחת בכל אינץ', עשירית אינץ' או מילימטר אחד. יש להוסיף מדידה זו לסנטימטרים הנקראים מסולם ראשי.

קליבר דיגיטלי

כיול ציוד מעבדות

חידוש פופולרי מחליף את החוגן האנלוגית בתצוגה אלקטרונית המציגה את הקריאה כערך מספרי.

יתרונות וחסרונות לשימוש בזחונים שונים

לכל אחד מסוגי הזחונים לעיל יש את היתרונות והחסרונות היחסיים שלו.

זחונים מסוג ורניר הם עמידים ובעלי דיוק לאורך זמן, הם חסינים לטמפרטורות נמוכות (נוזל קירור), אינם מושפעים משדות מגנטיים ועמידים בעיקר בפני זעזועים. עם זאת, זחוני ורניר דורשים ראייה טובה או זכוכית מגדלת ויכולים להיות קשים לקריאה ממרחק או מזוויות כאשר הגישה היא מוגבלת. קשה לקרוא את הספרה האחרונה. בסביבות ייצור, קריאת מזחוני ורניר לאורך כל היום מועדת לשגיאות ומעצבנת את העובדים.

קליברים מסוג חוגה קלים יחסית לקריאה, במיוחד כאשר מחפשים את המרכז המדויק על ידי נדנוד והתבוננות בתנועת המחט. ניתן לאפס אותם בכל רגע לצורך השוואות. הם בדרך כלל רגישים למדי לנזק הלם, ונוטים לקבל לכלוך בגלגלי השיניים, מה שעלול לגרום לבעיות דיוק.

קליברים דיגיטליים עוברים בקלות בין מערכות סנטימטר לאינץ'. ניתן לאפס אותם בקלות בכל נקודה ובכל כיוון ויכולים לבצע מדידות גם אם התצוגה מוסתרת לחלוטין, או על ידי שימוש במקש "החזקה", או על ידי איפוס התצוגה. הם יכולים להיות שבירים מבחינה מכנית ואלקטרונית. רובם גם דורשים סוללות ואינם מגיבים היטב לנוזל קירור. הם גם עמידים לזעזועים במידה בינונית ויכולים להיות פגיעים ללכלוך.

חשיבות כיול קליבר

אם אתה משתמש בזחון שלך למדידות, אתה כנראה תרצה שהמדידה תהיה מדויקת. אחרת אין שום משמעות למדידה שלך. זאת הסיבה העיקרית לכיול קליבר.

סיבות נוספות לכיול זה שביעות רצון הלקוח ודרישה רגולטורית:

בסופו של דבר כל עסק קם למטרות רווח, והיום בעולם התחרותי כנראה שתצטרכו לבדל את עצמכם ע"י הספקת מוצרים באיכות גבוהה, או לפחות באיכות שהגדרתם עבור המוצרים שלכם. אחרת הלקוחות כנראה יבחרו ספק אחר.

הסיבה הנוספת לכיול קליבר ומכשירי מדידה אחרים זה רגולציה שמחייבת את היצרנים בדרישות שונות. למשל ,ISO 9001, FDA ISO13485 ועוד רבים תלוי באיזה תעשייה אתם נמצאים.

לדוגמה תקן ISO 9002, שחל על כל פעולות הייצור, מחייב את הספקים לכייל את כל ציוד הבדיקה והמדידה וההתקנים שיכולים להשפיע על איכות המוצר במרווחי זמן קבועים, או לפני השימוש, מול ציוד מאושר בעל קשר תקף ידוע לתקנים המוכרים בארץ ובעולם. – כאשר אין תקנים כאלה, הבסיס המשמש לכיול יתועד (ISO9002.4.10.b).

מה שמשתמע שכיול מצד אחד הינו דרישה רגולטורית ומצד השני זה בסיס לשביעות רצונם של הלקוחות שמושפעת מאיכות המוצרים שהם רוכשים.

מה זה כיול

כיול הוא התהליך שמבטיח כי המדידות המתקבלות על ידי כלי מדידה נמצאות במפרטים ובסובלנות המותרים. קליברים אלו מכוילים על ידי מדידת תקן ייחוס, כמו בלוק מסטר.

חשוב להבין שזחון כמו כל כלי מדידה או בדיקה נשחק עם הזמן, או יכול להיהרס במהלך שימוש לא נכון או אף יכול להיות מושפע מתנאי הסביבה, לכן כיול קליבר צריך להתבצע במרווחי זמן קבועים- כפי שמוגדר בתקן, ועבור הזחונים מדובר לרוב בתקופה לפחות של אחד לשנה (כמובן יש להתחשב בפרטרים שונים כגון: אופן ותדירות שימוש, כמה לחץ מופעל על המכשיר, חומרים שאיתם עובדים, דיוק נדרש- כל אלו יכולים להשפיע על ההחלטה לקצר את מרווחי הכיול).

עוד מושג חשוב בכיול- עקיבות מטרולוגית.   

עקיבות הינו חלק חיוני בתהליך הכיול. עקיבות מאפשרת לתקן הייחוס המשמש לכיול הזחון להתחקות ישירות אל ההגדרה הבינלאומית של אורך. זה מבטיח שכל המדידות מכוילות באמצעות אותו תקן בינלאומי.

איפה מתבצע כיול זחון

כיול קליבר יכול להתבצע במעבדה הפנימית אצל היצרן או מעבדה מוסמכת לפי תקן ISO 17025. בכל מקרה כיול הקליבר נעשה לפי תקן ISO 13385-1, וכדי שהכיול יחשב כאיכותי לפי הסטנדרטים הבינלאומיים- תקן הייחוס חייב לעבור כיול במעבדה מוסמכת.

ישנם יתרונות וחסרונות לכיול פנימי אך אותם יתרונות עבור חברות גדולות כנראה יהווה חסרון לחברה קטנה (כגון הקצאת כוח אדם מיומן, ביצוע הדרכות חוזרות, רכישה ותחזוקת ציוד לכיול, עלויות וכו'). אף בשנים האחרונות אנחנו רואים מגמה ברורה של הוצאת בדיקות לספקים חיצונים, כי מטרת כל עסק זה לעסוק בעסקי ליבה ולא להתפזר.

כאשר כיול מתבצע במעבדה מוסמכת, בסופו של תהליך מופקת תעודת כיול- שמהווה אסמכתא לכך שזחון כוייל.

למה לבחור אותנו כספק לכיול

אנחנו בחברת SE Pharma בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הכיולים עם עשרות שנות ניסיון. אנחנו מבינים את צרכי הלקוח, ונתגייס עבור המשימה, אנחנו לא רק בעלי ידע ורקע מקצועי של שנים, אלא גם שואפים לתת שרות הכי טוב עבור הלקוחות שלנו.

שרותינו כולל:

 • היותנו מעבדה מוסמכת לפי ISO-17025 אנחנו נוכל לבצע את הכיול אצלכם בשטח או במעבדה.
 • אם אינך יודע איך לבנות תוכנית כיולים- אנחנו נעזור גם בזה.
 • אנחנו ננהל את הכיולים עבורך ונשלח תזכורת לכיול חוזר בהתאם לתוכנית הכיולים.
 • אנו מתחייבים להפקת תעודות כיול תוך 7 ימי עסקים לאחר בדיקה קפדנית.
 • נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה