טלפון 04-3731411

מדריך לכיול מומנט (Torque Calibration)

כיול מומנט (Torque Calibration)

כיול מומנט (Torque Calibration)- מבוא

היום אנחנו מדברים על כיול מומנט כגון: מפתח או ידית מומנט (Torque Wrench Calibration), כיול מברג מומנט (Screwdriver Calibration) ומברגה חשמלית (Electric Screwdriver Calibration). לפני שנדבר על כיול מומנט, בואו נתחיל בהסבר מהו בדיוק מפתח מומנט (Torque Wrench).

מומנט פירושו כוח מופעל לאורך מסוים. זה יכול להיות מיושם על הרבה מצבים בחיים היומיום שלנו. מפתח או מברג מומנט הוא מכשיר אשר מפעיל כוח פיתול על בורג מושחל עד להדק בכוח מוגדר. מפתחי מומנט משמשים במגוון רחב של תעשיות כמו מכשור רפואי, תעשיית הרכב, תעופה, וכו'.

לגבי המברגה החשמלית – אופן השימוש דומה לזה של מפתח או ידית מומנט – לסגור ברגים או חלקים מתברגים, המנגנון טיפה שונה, אך העיקרון הפעלת מומנט על המחבר – הוא זהה.

למה לבצע כיול מומנט (Torque Calibration)?

בעולם הייצור, אנטרופיה היא הסיבה לכך שהציוד, כמו גם כלי בקרת המומנט, מדרדרים (drifting) עם הזמן ודורשים כיול מחדש. במילים פשוטות, ככל שאתה משתמש יותר במפתח מומנט, כך גדל הסיכוי שתזדקק לכיול, כדי לעזור לך להילחם בכוחות האנטרופיה הגורמים להרס בציוד המומנט שלך.

החשיבות של כיול מומנט נכון

ראשית, על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על כיול? כיול הוא תהליך המיועד להבטיח שהמכשיר שלך תואם לסטנדרטים הבינלאומים. לדוגמה, אם מד המהירות של המכונית שלך מכויל כראוי, אז כאשר המכונית נוסעת 50 קמ"ש, מד המהירות מציג "50 קמ"ש". אם מד המהירות אינו מכויל כראוי, אז כאשר המכונית שלך נוסעת 50 קמ"ש, מד המהירות שלך עשוי לקרוא "55 קמ"ש," או "35 קמ"ש" או "100 קמ"ש". כפי שאתה יכול לראות, השגת ושמירה על כיול תקין חיונית לפעולה בטוחה ויעילה של הציוד שלך.

כפי שמיושם על כלי מומנט, כיול פירושו שהכלים מציגים במדויק את המומנט שהם מפעילים או מומנט מופעל כפי שמכוון על גבי המכשיר. 

בהתחשב במטרה של כלי מומנט היא לספק כמות מדויקת של כוח רדיאלי לחיזוק הבורג או המחבר, אם הם מחוץ לכיול, הם לא יוכלו לבצע את תפקידם. אם כלי מומנט רושם שהוא סיפק יותר מומנט ממה שיש לו בפועל, המחבר עלול להתהדק יתר על המידה, ולגרום לו להתעוות או להישבר כאשר המוצר שלכם נמצא בשימוש. 

מצד שני, אם כלי המומנט שלך מציג שהוא סיפק פחות מומנט ממה שיש לו בפועל, המחבר עלול להתהדק יתר על המידה, ולגרום לו להתעוות או להישבר כאשר המוצר שלכם נמצא בשימוש. כתוצאה מכך, הוא עלול להשתחרר בזמן שהמוצר שלך פועל. 

מחברים אינם מקבלים מפרטי מומנט ללא סיבה – אם בורג משתחרר או נשבר, עלולות להיות לכך השלכות מסוכנות על המוצר ועל כל מי שנמצא בקרבתו. מסיבה זו, חיוני לדעת שכאשר מפתח המומנט שלך אומר שהוא סיפק 8.4 ft.lb של מומנט, הוא סיפק בדיוק את זה, לא יותר ולא פחות.

עם זאת, השאלה הבאה היא: "מה אני צריך לעשות כדי לשמור על כיול של הכלי המומנט שלי?" למרבה המזל, שמירת כלי מומנט מכוילים אינה משימה מכבידה. למעשה, ישנם שלבים פשוטים:

 • כייל מפתח מומנט בתדירות שנקבע מראש לפי תוכנית הכיול השנתית
 • בדוק את הכיול של המפתח מומנט בין הכיולים (תבצע בדיקות ביניים)
 • כייל מחדש את מפתח מומנט כשיצאו מהכיול או בהתאם לתוכנית.
 • חשוב לשחרר את הקפיץ ולכוון את המכשיר מומנט ל-0 בסיום העבודה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

תקני ISO כיול מומנט

התקנים הבינלאומיים הנוכחיים המסדירים את הכיול של מפתחות מומנט הם ISO 6789-1:2017 ו-6789-2:2017. שני התקנים מתפרסמים על ידי אותו גוף, ארגון התקנים הבינלאומי, והם קשורים זה בזה. בעוד שהחלק הראשון עוסק בתכנון ובדיקות התאמה לאיכות והשני מתמקד באי ודאות מדידה ודרישות כיול, בעצם, הם שני חלקים של אותו שלם. על פי הנחיות אלו, יש לבדוק כלי מומנט לכיול אחת ל-5,000 מחזורים או 12 חודשים, המוקדם מביניהם. 

אם נמצא שכלי כלשהו יצאה מהכיול, יש לכוון אותו מחדש, ולבצע כיול חוזר. כדי להבטיח שהוא לא יחליק שוב מהכיול מבלי שיבחינו בו, מרווח הכיול עבור הכלי המסוים הזה מצטמצם בחצי ל-2,500 מחזורים או שישה חודשים.

איך לבצע כיול מומנט (Torque Calibration)

בדיקת כלי המומנט שלכם יכולה להתבצע במגוון אמצעים. הכי פשוט זה לשלוח אותם למעבדה מוסמכת. מעבדות מאושרות ע"י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. 

היתרון לביצוע כיול במעבדה מוסמכת

מעבדה שעמדה בהצלחה במבדק ההסמכה מקבלת מעמד של "מעבדה מוסמכת" ותעודה המאשרת את היותה "מעבדה מוסמכת". תעודה זו מקנה למעבדה הכרה בכשירותה המקצועית לבצע בדיקות להן הוסמכה.

המעבדה רשאית להשתמש בסמליל הרשות על כל תעודת בדיקה וחומר פרסומי שמתייחס או מציין תחומים להם הוסמכה. תעודת בדיקה ישראלית הנושאת את סמליל ההסמכה מוכרת ברוב המדינות המפותחות בעולם. כמו כן, תעודת ההסמכה מהווה תנאי לקבלת מעמד של מעבדה מאושרת על ידי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה.

הקמת נוהל כיול של כלי מומנט

מעבדות המוסמכות על פי תקני NIST יבדקו את הכלים שלך בשיטות מקובלות ומאושרות, יכיילו אותם מחדש במידת הצורך, ויספקו לך ניירת מלאה על פי התקן כדי לאשר את עבודתם, בין אם נמצא שהכלי נמצא בכיול ובין אם לאו. היתרון העיקרי של שליחת כלי המומנט שלך למעבדה חיצונית הוא הפשטות – משטר כיול המומנט שלך מתבצע בקלות כמו משיכת כלים מהקו והכנסתם לדואר. בין היתר היתרונות של השיטה זו גם אמינה ותאפשר לך להיות רגוע ובטוח שכלי המומנט שלך טופלו על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים.

עם זאת, שליחת כלי המומנט שלך למעבדה מלווה בכמה חסרונות. ראשית, השירות יעלה לחברה שלך כסף, ויחייב אותך להקדיש חלק מהתקציב שלך לאבטחת כיול. בנוסף, תצטרך לחכות למשלוח בשני הקצוות, בנוסף לזמן הדרוש לבדיקה וכיול עצמו, לפני החזרת הכלים שלך לשירות. לבסוף, בכל פעם שאתה שולח כלי, תצטרך למלא ניירת. אמנם הניירת הזו לא תהיה מכבידה על אף כלי אחד, אבל אם אתה שולח עשרות או מאות כלים לכיול, הניירת המצטברת תדרוש השקעת זמן מסוימת. מעבדות מסוימות, כגון SE Pharma, מייעלות תהליך זה על ידי מתן אפשרות להעביר את הכלים דרך ספקי שרות מיומנים.

עם זאת, חברות מסוימות בוחרות לפתח פרוטוקולים משלהן לבדיקת מומנט וכיול. היתרון בשיטה זו הוא הפחתה בעלויות המשלוח ובמשך הזמן שהכלים אינם בשימוש. קביעת משטר בדיקת מומנט היא פשוטה כמו רכישת הציוד הנכון לבדיקה, ולאחר מכן הדרכה והסמכה של אנשי הצוות והקמת נהלי כיול. כמובן, מכשירי הבדיקה הללו טובים כמו הכיול שלהם, ולכן הם עצמם חייבים להיבדק במרווחי זמן קבועים כדי להבטיח שהם שומרים על דיוקם. ניתן לבצע זאת בתוך הבית עם צוות מיומן וציוד כיול סטנדרטי, או שניתן לשלוח את בודקי המומנט שלך למעבדה מוסמכת לצורך כיול ושירות. עם זאת רכישת הכלים לכיול כלי מומנט – אינו אירוע זול, כמו גם כיול שלהם לא רק יקר, אלא גם לרוב תצטרכו לשלוח את הציוד לחול ולחכות כמה שבועות או חודשים לקבלת ציוד חזרה.

ציוד לכיול מפתחות ומברגי פיתול (Torque Wrench)

 • מערכת להפעלת מומנת מבוקר
 • מתמרי מומנט לטווחים שונים עם דיוק 1:4
 • כייל מוסמך ומנוסה לביצוע עבודות מסוג זה
 • אביזרים שונים לצורך חיבור מכשיר מומנט למתמר מדויק

ציוד הנדרש לכיול מברגה חשמלית (Screwdriver)

 • עם דיוק 1:4
 • כייל מוסמך ומנוסה לביצוע עבודות מסוג זה
 • אביזרים שונים לצורך חיבור מכשיר מומנט למתמר מדויק

לסיכום

ההחלטה אם זה הגיוני יותר לשלוח את הכלים שלך למעבדת צד שלישי לצורך בדיקה, או הקמת מעבדת כיול פנימית תלויה במספר הכלים שבהם אתה משתמש ובצרכים של העסק שלך. לעתים קרובות לחברה שמכרה לך את כלי המומנט שלך מלכתחילה יהיו מעבדות שבהן תוכל לבדוק אותם. בין אם אתה שולח את הכלים שלך ליצרן הציוד המקורי או לא, ודא שהמעבדה שאתה מעסיק היא מוסמכת לפי תקני NIST. 

אנחנו בחברת SE Pharma בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הכיולים עם עשרות שנות ניסיון. אנחנו מבינים את צרכי הלקוח, ונתגייס עבור המשימה, אנחנו לא רק בעלי ידע ורקע מקצועי של שנים, אלא גם שואפים לתת שרות הכי טוב עבור הלקוחות שלנו.

שרותינו כולל:

 • היותנו מעבדה מוסמכת לפי ISO-17025 אנחנו נוכל לבצע את הכיול אצלכם בשטח או במעבדה.
 • אם אינך יודע איך לבנות תוכנית כיולים- אנחנו נעזור גם בזה.
 • אנחנו ננהל את הכיולים עבורך ונשלח תזכורת לכיול חוזר בהתאם לתוכנית הכיולים.
 • אנו מתחייבים להפקת תעודות כיול תוך 7 ימי עסקים לאחר בדיקה קפדנית.
 • נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה