טלפון 04-3731411

כיול לחות

רקע

SE Pharma Services מבצעת כיול לחות יחסית (Relative Humidity RH) בטווח של 5% עד 95%.

הכיול לחות או כיול של מדי לחות מתבצע אל מול מד אב (סטנדרט) בתווך מבוקר ומוגדר מראש, זאת על מנת לאשר או לשלול את עמידתו בדרישות התקן או דרישות הלקוח.

צוות מקצועי מבצע את הכיול באתר הלקוח או בתוך המעבדה מוסמכת לפי תקן ISO/IEC 17025.

בואו נבין מה זה לחות

לחות יחסית (Relative Humidity – RH), בהסבר פשוט, היא מדד לתכולת אדי המים באוויר. באופן מפורש יותר, זוהי כמות אדי המים הקיימת באוויר מבוטאת כאחוז (RH%) מהכמות הדרושה להשגת רוויה באותה טמפרטורה.

מבחינה פיזיקלית ותרמודינמית ערכי RH פרופורציונליים לטמפרטורה ורגישים לשינויי בטמפרטורה. זה אומר שאם המערכת שלך יציבה בטמפרטורה, סביר להניח שגם ה-RH יהיה יציב. 

בנוסף לטמפרטורה, הלחות היחסית תלויה גם בלחץ של המערכת המדוברת.

סוגי מכשירי כיול לחות יחסית RH:

כפי שראינו מקודם, לחות מאוד תלויה בטמפרטורה, לכן לרוב כיול לחות יתבצע בשילוב של טמפרטורה. אנחנו נבצע כיול לחות של:

 • כיול רגשי טמפרטורה ולחות
 • כיול אוגרי טמפרטורה ולחות
 • כיול בקרי טמפרטורה ולחות
 • כיול רגשי נקודת טל Dew point

כמה כללי אצבע מועילים

ישנם כמה כללי אצבע מועילים שיעזרו לנו להבין כיצד RH פועל ברמה בסיסית, אם כי חשוב לזכור כי אלא אם כן אתה נמצא במערכת סגורה כגון תא בדיקה סביבתי, גורמים אחרים יכולים להשפיע על התוצאות.

 • כלל האצבע הראשון הוא שככל שהטמפרטורה עולה, האוויר הופך יבש יותר (RH פוחת) וככל שהטמפרטורה יורדת, האוויר נעשה רטוב יותר (RH עולה). 
 • כשחושבים על לחץ, כלל האצבע הוא שככל שהלחץ יורד, האוויר הופך יבש יותר (RH פוחת) וככל שהלחץ עולה, האוויר הופך לח (RH עולה).

כדי למנוע בעיות אלו, חברות בעלי מוצרים רגישים ללחות מתקינות מכשירים למדידה ובקרה של הלחות וטמפרטורה באופן רציף במהלך תהליך הייצור וגם בזמן שהמוצרים מאוחסנים.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

מדוע חשוב למדוד לחות?

ללא ספק הסיבה הגדולה ביותר לניטור הלחות היחסית היא לשלוט בלחות סביב המוצר הסופי. ברוב המקרים זה אומר לוודא שה-RH לעולם לא יעלה גבוה מדי. 

לדוגמה, ניקח מוצר כמו שוקולד. אם ה-RH במתקן אחסון עולה מעל רמה מסוימת ונשאר מעל רמה זו למשך פרק זמן ארוך מספיק, יכולה להתרחש תופעה הנקראת פריחה (blooming). כאן נוצרת לחות על פני השוקולד, וממיסה את הסוכר. כאשר הלחות מתאדה, הסוכר יוצר גבישים גדולים יותר, מה שמוביל לשינוי צבע.

לחות היא גם בעיה גדולה עבור מוצרים בעלי רגישות קיצונית ללחות, כמו תרופות מסוימות, קנאביס רפואי ועוד. הסיבה לכך היא שהוא יכול לשנות את המאפיינים של המוצר עד שהוא הופך חסר תועלת, וזו הסיבה שמוצרים כמו כדורים רפואיים ואבקות יבשות מאוחסנים בתנאים מבוקרים ברמות לחות וטמפרטורה מדויקות.

ללחות יכולה להיות גם השפעה קשה – ויקרה – על מוצרים כגון חומרי בניין. נניח שאתה בונה הרחבה לנכס שלך ואתה מניח תת רצפת בטון לפני הנחת ריצוף עץ. אם הבטון לא מספיק יבש לפני הנחת הרצפה זה עלול לגרום לבעיות עצומות מכיוון שכל רטיבות מהבטון תנסה באופן טבעי לנדוד לאזור יבש יותר – במקרה הזה חומר הריצוף. זה יכול לגרום לרצפה להתנפח או להיסדק – לבטל את כל העבודה הקשה שלך ולא להשאיר שום אפשרות מלבד החלפה.

לבסוף, לחות יחסית היא גם גורם חשוב בבניית מערכות אוטומציה המתמקדות בנוחות האדם, כמו מיזוג אוויר. היכולת למדוד ולבקר RH לא רק עוזרת לשמור על סביבה נוחה בתוך הבניין, אלא היא גם עוזרת לייעל את היעילות של מערכות HVAC על ידי מתן אינדיקציה לכמות האוויר החיצוני הנלקח צריך להיות ממוזג, בהתאם ל טמפרטורה בחוץ.

אחרי שהבנו למה צריך לנטר לחות- חשוב להוסיף, שכיול לחות יאפשר להבטיח שניטור נעשה כמו שצריך, והחיישנים לניטור לחות עומדים בתקנים בינלאומיים.

למה לבחור בנו כספק כיול

אנחנו בחברת SE Pharma בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הכיולים עם עשרות שנות ניסיון. אנחנו מבינים את צרכי הלקוח, ונתגייס עבור המשימה, אנחנו לא רק בעלי ידע ורקע מקצועי של שנים, אלא גם שואפים לתת שרות הכי טוב עבור הלקוחות שלנו.

שרותינו כולל:

 • היותנו מעבדה מוסמכת לפי ISO-17025 אנחנו נוכל לבצע את הכיול אצלכם בשטח או במעבדה.
 • אם אינך יודע איך לבנות תוכנית כיולים- אנחנו נעזור גם בזה.
 • אנחנו ננהל את הכיולים עבורך ונשלח תזכורת לכיול חוזר בהתאם לתוכנית הכיולים.
 • אנו מתחייבים להפקת תעודות כיול תוך 7 ימי עסקים לאחר בדיקה קפדנית.
 • נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה