טלפון 04-3731411

כיול מוליכות (Conductivity Calibration)

כיול מוליכות

כיול הוא היבט מכריע בהבטחת מדידות מדויקות ואמינות בכל תחום העוסק במכשירי מדידה, לרבות כיול מוליכות חשמלית. כיול מוליכות כולל אימות דיוק ועקביות של מד מוליכות או בדיקה כדי להבטיח שהמכשיר מספק מדידות מדויקות ואמינות.

כיול מוליכות כולל השוואת הקריאות המתקבלות ממד מוליכות או בדיקה עם תמיסת ייחוס סטנדרטי של מוליכות ידועה. לתמיסת היחוס סטנדרטי זה בעל ערך מוליכות מתועד שניתן לעקיבות לתקנים לאומיים או בינלאומיים, מה שמבטיח את דיוקו.

מה זה מוליכות:

מד מוליכות מאפשר לנו למדוד את רמת המוליכות בתמיסה. מוליכות היא יכולת של חומרים (תמיסות, מתכות או גזים) להעביר זרם חשמלי. בעוד שלכל החומרים יש את היכולת להעביר זרמים חשמליים, מידת היכולת כזו יכולה להשתנות.

חומרים עם תמיסות מימיות מוליכות מכונים אלקטרוליטים. אלקטרוליטים אלו מסוגלים להתפרק ליונים כאשר הם מומסים במים, וכך יוצרים יונים חופשיים בתמיסה. חומצות, בסיסים ומלחים הם דוגמאות לאלקטרוליטים. חומרים עם תמיסות מימיות לא מוליכות מכונים לא-אלקטרוליטים. חומרים אלה מורכבים לעתים קרובות מקשרים קוולנטיים, ודוגמאות לכך כוללות תרכובות המכילות פחמן, שומן וסוכר.

תמיסות עם ריכוז גבוה של יונים יציגו מוליכות גבוהה. ןלהפך, תמיסות עם ריכוז נמוך של יונים יגרמו לקריאת מוליכות נמוכה.

ישנם כמה גורמים נוספים המשפיעים על מדידת המוליכות הם טמפרטורה, ריכוז היונים ואופי היונים המצויים בתמיסה.

4 שיטות כיול מוליכות:

ישנם שני סוגים עיקריים של כיול מוליכות: כיול חד-נקודתי וכיול רב-נקודתי. כיול מוליכות כולל השוואת הקריאות המתקבלות ממד מוליכות או בדיקה עם תמיסת ייחוס סטנדרטי בעלת מוליכות ידועה.

כיול חד-נקודתי

כיול נקודתי זוהי שיטת הכיול הפשוטה והמהירה ביותר. שיטה זו כוללת כיול של המד או הרגש בנקודת ייחוס אחת, שהיא בדרך כלל ערך המוליכות של תמיסת ייחוס הקרוב לטווח הצפוי של הדגימה הנמדדת. כדי לבצע כיול חד-נקודתי, המד מתאימים תחילה לקריאה של ערך המוליכות הידוע של תמיסת ייחוס. לאחר מכן בודקים את המד כדי להבטיח שהם מספקים קריאות מדויקות בטווח הצפוי של הדגימה הנמדדת.

כיול נקודתי שימושי כאשר לדגימה הנמדדת יש טווח מוליכות צר יחסית, וכאשר הזמן הוא חיוני. עם זאת, ייתכן ששיטה זו לא תספק את אותה רמת דיוק כמו כיול רב-נקודתי, במיוחד בעת מדידת דגימות עם מגוון רחב של ערכי מוליכות.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

כיול רב נקודות

כיול רב-נקודתי כולל כיול של המד במספר נקודות ייחוס כדי להבטיח מדידות מדויקות על פני מגוון רחב יותר של ערכי מוליכות. שיטה זו גוזלת זמן רב יותר ודורשת רמת דיוק גבוהה יותר מאשר כיול חד-נקודתי.

לביצוע כיול רב-נקודתי, נעשה שימוש בסדרה של תמיסות ייחוס סטנדרטיות בעלי ערכי מוליכות ידועים. המד מותאם לקרוא את ערכי המוליכות הידועים של כל תמיסת ייחוס, והקריאות נבדקות כדי לוודא שהן נופלות בטווח. מספר נקודות הייחוס המשמשות לכיול רב-נקודתי משתנה בהתאם ליישום הספציפי ולטווח הנדרש של ערכי המוליכות.

כיול רב-נקודתי מספק דיוק גבוה יותר מאשר כיול חד-נקודתי, במיוחד כאשר מודדים דגימות עם תווך רחב של ערכי מוליכות. שיטה זו חיונית עבור יישומים שבהם נדרשות מדידות מדויקות ועקביות ביותר

כיול נקודת אפס

בנוסף לשיטות כיול חד-נקודתי ורב-נקודות, ישנן גם סוגים נוספים של שיטות כיול, כגון כיול נקודת אפס, הכולל כיול של המונה או הרגש לקריאה של אפס בהעדר מוליכות כלשהי. עם זאת, כיול נקודת אפס משמש בדרך כלל רק ביישומים ספציפיים, כגון מדידת מים טהורים (ultra-pure water).

כיול מוליכות ע"י סימולציה חשמלית

ניתן להשתמש במכשיר לבדיקת התנגדות (resistance decade box) לביצוע כיול מוליכות על ידי יצירת ערך התנגדות ידוע ומדויק במעגל.

כדי לבצע כיול מוליכות, resistance decade box מחובר עם מד המוליכות, וביחד יוצרים מעגל. ערך ההתנגדות של resistance decade box מוגדר לאחר מכן לערך ידוע, בדרך כלל בטווח של מד המוליכות.

מד המוליכות טובלים לאחר מכן בתמיסת כיול בעלת מוליכות ידועה, והקריאה מושווה לערך הצפוי על סמך ערך ההתנגדות הידוע והמוליכות של התמיסה. אם הקריאה שונה מהערך הצפוי, ניתן לבצע כוונון של מד מוליכות או הרגש.

על ידי שימוש resistance decade box ליצירת ערך התנגדות מדויק וידוע במעגל הכיול, ניתן לשפר את הדיוק והאמינות של מדידת המוליכות. ניתן לחזור על תהליך הכיול עם ערכי התנגדות ופתרונות כיול שונים כדי להבטיח שהמד או הרגש מכוילים במדויק על כל טווח ערכי המוליכות שלו.

בסך הכל, resistance decade box זהו כלי שימושי לכיול מוליכות, המאפשר כיול מדויק והדיר של מדי מוליכות כדי להבטיח מדידות מדויקות ואמינות.

לסיכום:

כדי להבטיח מדידות מוליכות מדויקות, חשוב להשתמש במכשירים באיכות גבוהה ולפעול על טכניקות מדידה מתאימות. חשוב גם לכייל את המד באופן קבוע ולבדוק אם יש סימנים של זיהום או נזק. בנוסף, יש להגדיר כראוי את הגדרות פיצוי הטמפרטורה ויש לשקול היטב את מאפייני המדגם.

בנוסף לשמירה על מדידות מדויקות, כיול מוליכות עוזר גם לזהות בעיות פוטנציאליות במונה או בבדיקה, כגון סחיפה (drift) או נזק. זיהוי מוקדם של בעיות כאלה יכול לסייע במניעת תיקונים יקרים או החלפת הרגש.

לסיכום, כיול מוליכות הוא היבט קריטי בשמירה על מדידות מדויקות ואמינות במדידת מוליכות. כיול קבוע וטיפול נכון בתמיסות ייחוס חיוניים כדי להבטיח תוצאות מדויקות ועקביות. הקפדה על הוראות היצרן להליכי כיול וזיהוי בעיות פוטנציאליות מוקדם יכול לסייע במניעת תיקונים יקרים או החלפת המונה או הבדיקה.

למה לבחור בנו:

אנחנו בחברת SE Pharma בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הכיולים עם עשרות שנות ניסיון. אנחנו מבינים את צרכי הלקוח, ונתגייס עבור המשימה, אנחנו לא רק בעלי ידע ורקע מקצועי של שנים, אלא גם שואפים לתת שרות הכי טוב עבור הלקוחות שלנו.

שרותינו כולל:

  • היותנו מעבדה מוסמכת לפי ISO-17025 אנחנו נוכל לבצע את הכיול אצלכם בשטח או אצלנו במעבדה.
  • אם אינך יודע איך לבנות תוכנית כיולים- אנחנו נעזור גם בזה.
  • אנחנו ננהל את הכיולים עבורך ונשלח תזכורת לכיול חוזר בהתאם לתוכנית הכיולים.
  • אנו מתחייבים להפקת תעודות כיול תוך 7 ימי עסקים לאחר בדיקה קפדנית.
  • נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה