טלפון 04-3731411

כיול המיקרומטר (Micrometer Calibration)

כיול המיקרומטר (Micrometer Calibration)

מה זה מיקרומטר וסוגיו השונים

מיקרומטר הוא מכשיר מדידה המיועד למדידת מידות שונות של עצמים בדיוק רב- היותו כלי מדידה- כיול המיקרומטר הכרחי לבדיקת דיוק המכשיר. קיימים סוגים שונים של מיקרומטרים: למדידת עובי, קוטר, עומק, הברגה ועוד. בנוסף ישנם מיקרומטרים מכאניים ודיגיטליים.

מיקרומטרים מסוגלים למדוד עד 10 מיקרון או 0.01 מ"מ, ובכך הם עולים על הדיוק של קליבר. רוב המיקרומטרים מגיעים בטווחי מדידה של 25 מיקרומטר (למשל 25-0, 25-50, 100-125 וכו'). קיימים סוגים שונים של מיקרומטרים, ניתן לראות אותם בתמונה:

כיול ציוד מעבדות

פעולת המיקרומטר מבוססת על בורג, וכל סיבוב שלו מקרב את סדן המדידה (Anvil & Spindle) ב-0.5 מילימטר. מיקום של (Spindle) ראש הבורג ניתן לראות ע"ג סרגל מדידה, והשנתות נוניוס המודדות את הזווית שלו. ראה סכמת המיקרומטר:

בסרטון הבאה ניתן לראות איך מבצעים מדידה ע"י המיקרומטר וורנייה.

MICROMETER SCHEME

בסרטון הבאה ניתן לראות איך מבצעים מדידה ע"י המיקרומטר וורנייה.

מדוע מיקרומטרים זקוקים לכיול?

כל כלי מדידה נשחק עם הזמן ונוטע להיסחף.

מטרת כיול המיקרומטר זה לאמת ו/או "להחזיר" את הדיוק של המכשיר בחזרה לתנאי עבודה נאותים. כיול תקופתי של המיקרומטר שומר על שלמות קריאות המכשיר ומבטיח מדידות עקביות. חשוב לכייל את המיקרומטר בזמן על פי תקנים מוכרים בתעשייה כמו ISO 3611, אולם כיול זה מועיל רק כאשר הוא נעשה בצורה מדויקת.

SE Pharma Services מציעה שרותי כיול המיקרומטר בצורה מהירה, לפי התקנים המקובלים בתעשייה שמתבצע ע"י הצוות המקצועי כדי לענות על כל הדרישות. בין אם אתה צריך שהציוד שלך יעמוד בתקני תאימות מסוימים או שאתה מנסה לקבוע את המדידה של חלק זעיר, אתה צריך להיות בטוח בכיול וביכולת הביצוע של המיקרומטר שלך. כדי להבטיח שהמיקרומטר מכויל במדויק, עליך לבצע את הכיול על ידי מעבדה מוסמכת. כל הכיולים שלנו מבוצעים ברמות גבוהות של דיוק ובעלי עקיבות אחר תקני מעבדות המחמירים שעולים בקנה אחד עם ההסמכה שלנו, כמו גם המחויבות שלנו לשירות לקוחות מעולה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

באיזו תדירות יש לכייל מיקרומטרים?

על מנת לשמור על תקינות המיקרומטר, עליך לבצע בדיקות ולכייל אותו על בסיס קבוע. פרק הזמן המתאים ידוע בתור מרווח הכיול. מרווח הכיול של מיקרומטר תלוי בגורמים רבים לרבות הכמות הנמדדת וטווח הסבילות המותר, רמת הלחץ אליה היה נתון המיקרומטר, דיוק המדידה הנדרש, היציבות של כיולים בעבר ודרישות אבטחת האיכות. בדיקות כיול מהירות יכולות להתבצע עם סט של בלוקים לפני כל שימוש.

כיצד לכייל מיקרומטרים?

לצורך כיול המיקרומטר יש לעקוב אחר ההוראות בתקן ISO 3611, ניתן למצוא את התקן בלינק הבאה: בעת כיול מיקרומטר, הדיוק הסטנדרטי חייב להיות גדול מיחס של 4:1 על פני הדיוק של המדד המכויל. בלוק חייב להיות בעל אישור של עקיבות NIST כדי שיהיה לו תקן מדויק. בלוקים מכוילים ל- tolerance  בעל דיוק גדול מהדיוק של המיקרומטר. כל כיול מסתיים בהפקת טופס כיול של המדידות שנלקחו במהלך כיול המכשיר. על ידי התבוננות בנתונים אלו, ניתן לחשב את שגיאת הסטייה, אם בכלל, של המיקרומטר ולהוסיף או להחסיר זאת עבור כל מדידה. ועבור כל מדידה יהיה הגדרה של "עבר" או "נכשל".

טבלת הפרמטרים מתוך תעודת כיול עם חישובי אי וודאות ומסכנה " PASS" או " FAIL". כאשר חלק מהתוצאות קיבלו מסכנה של " CONDITIONAL FAIL" או  "CONDITIONAL PASS"

תוצאות כיול המיקרומטר

כעת ראוי להסביר מה זה המסכנות השונות שקיבלנו בטבלה.

באיור למטה, אפשר לראות ארבע מדידות עם המסכנות השונות. כל נקודה מציינת מדידה בודדת (A, B, C ו-D). נניח ולכל מדידה יש אי-וודאות של 0.003 מ"מ או 3 מיקרון. ואנחנו מנסים לכייל את המכשיר בנקודה 25.000 מ"מ.

כיול ציוד מעבדות
  • התוצאה בנקודה A- היא 25.003 מ"מ. יחד עם הערך האי-וודאות הקריאה שקיבלנו נכנסת לתווך המותר של 000± 0.008, המסכנה שמדידה זאת היא PASS.
  • התוצאה בנקודה B- היא 25.008 מ"מ. יחד עם הערך של האי-וודאות הקריאה שקיבלנו לא בהכרח נכנסת לתווך המותר של 000± 0.008. ז"א אם נתחשב באי וודאות, הקריאה שנקבל תהיה בין 25.005 ל- 25.013- לכן מדידה זאת מקבלת מסכנה של CONDITIONAL PASS.
  • התוצאה בנקודה C- היא 25.100 מ"מ. אומנם התוצאה שקיבלנו היא מחוץ לגבול העליון המותר. אך יחד עם הערך אי-וודאות הקריאה שקיבלנו לא בהכרח פוסלת את המדידה. הערך שנקבל אם נתחשב באי וודאות יהיה בין 25.103 ל-25.007, לכן מדידה זאת מקבלת סטטוס של CONDITIONAL FAIL.
  • ובמקרה האחרון- נקודה D, התוצאה של 25.016 מ"מ והמסכנה בהכרח תהיה FAIL. גם אם נתחשב באי-וודאות, נקבל ערך בין 25.019 מ"מ ל- 25.013 מ"מ שזה בהכרח מחוץ לגבול העליון.

כוונון המיקרומטר

לעיתים אם הכיול של מיקרומטר נכשל, אפשר לכוון אותו ע"י בלוקים ברמת דיוק גבוהה. חשוב להבין שפעולה זאת אינה נחשבת לכיול, אלה מתבצעת במידה והכיול נכשל והמשכיר מאפשר לבצע כוונון. יש לחזור על הכיול בסיום הכוונון. במקרה זה יופקו 2 תעודות

למה לבחור אותנו כספק לכיול

אנחנו בחברת SE Pharma בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הכיולים עם עשרות שנות ניסיון. אנחנו מבינים את צרכי הלקוח, ונתגייס עבור המשימה, אנחנו לא רק בעלי ידע ורקע מקצועי של שנים, אלא גם שואפים לתת שרות הכי טוב עבור הלקוחות שלנו.

שרותינו כולל:

  • היותנו מעבדה מוסמכת לפי ISO-17025 אנחנו נוכל לבצע את הכיול אצלכם בשטח או במעבדה.
  • אם אינך יודע איך לבנות תוכנית כיולים- אנחנו נעזור גם בזה.
  • אנחנו ננהל את הכיולים עבורך ונשלח תזכורת לכיול חוזר בהתאם לתוכנית הכיולים.
  • אנו מתחייבים להפקת תעודות כיול תוך 7 ימי עסקים לאחר בדיקה קפדנית.
  • נשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה.

תוכן עניינים

מאמרים

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר

לייעוץ והזמנה